We Have a Russian Participant of William Hill World Championship

October 24, 2016

22-23 October, 60+ darts players from Russia, Belarus, Ukraine, and Mongolia got together at Moscow Omega Plaza for a qualifying tournament organized by the Eurasian Darts Corporation (EADC).

 

The tournament, intended to help find the player who would be representing the EADC at PDC’s William Hill World Championship, consisted of three stages. 22 October, the two preliminary events were held at which the eight participants of the final stage were identified.

 

The heavy favorite of the tournament was Boris Koltsov, number one of the Russian darts. Boris was in top form, but the other players had also come to the preliminary phase of the tournament in full force.

 

The supporters expected fierce competition between Boris Koltsov, Alexei Kadochnikov, Roman Obukhov and Alexander Oreshkin, however those expectations were disrupted by Odkhuu Khundaganai, a player from Mongolia. In the previous year, Odkhuu had only reached the quarter-finals, but this time he successfully eliminated all his opponents and made it to the final where he was awaited by Koltsov.

 

Unlike the Mongolian player, who had had to grit out victory in each and every leg (in almost all his matches the final score was 5 to 6), Koltsov had reached the final without any difficulties – the only opponent who managed to take 3 legs playing against Boris was Alexander Oreshkin.

 

In the deciding match, the Mongolian player, who was most probably exhausted, fought to the bitter end and only won 1 set. Boris Koltsov, the winner, once again proved himself and is now going to represent Russia at the world’s most prominent darts competition.

 

Anna Shkvarkova

Maksim Gladkov

 

 

Championship's Qualification 2016, 23 October 2016 , final part

 

Final (by sets)

Koltsov Boris 3 – 1 Khundaganai Odkhuu

 

Semi-finals

Koltsov Boris 6 – 3 Oreshkin Aleksandr

Khundaganai Odkhuu 6 – 5 Pontus Andrey

 

Quarter-finals

Pontus Andrey 6 – 5 Kolesov Anton

Khundaganai Odkhuu 6 – 5 Kadochnikov Aleksei

Koltsov Boris 6 – 0 Obukhov Roman

Oreshkin Aleksandr 6 – 5 Grechishkin Anton

 

 

Championship's Qualification 2016, 22 October 2016 , 1st tournament

5-8

Kolesov Anton 6 – 5 Sainbayar Khayahkbyryaa

Kadochnikov Aleksei 6 – 4 Obukhov Roman

Koltsov Boris 6 – 2 Akutov Aleksandr  

Oreshkin Aleksandr 6 – 2 Abdullaev Eldar

 

9-16

Koltsov Boris 6 – 0 Ponomarenko Andrey

Akutov Aleksandr 6 – 5 Khundaganai Odkhuu

Oreshkin Aleksandr 6 – 1 Pimenov Aleksandr

Abdullaev Eldar 6 – 2 Izotov Evgenii

Kolesov Anton 6 – 3 Pontus Andrey

Sainbayar Khayahkbyryaa 6 – 2 Tsvetkov Kirill

Kadochnikov Aleksei 6 – 1 Gorbunov Dmitriy

Obukhov Roman 6 – 1 Shepkin Dmitry

 

17-32

Shepkin Dmitry 6 – 1 Kolosov Grigory

Obukhov Roman 6 – 0 Tsarolunga Dmytro

Gorbunov Dmitriy 6 – 5 Bekh Dmitry

Kadochnikov Aleksei 6 – 1 Shvetsov Pavel

Sainbayar Khayahkbyryaa 6 – 5 Kadegrov Viktor

Tsvetkov Kirill 6 – 5 Dzasokhov Igor

Pontus Andrey 6 – 4 Omelchenko Vladislav

Kolesov Anton 6 – 2 Nazarov Alexander

Abdullaev Eldar 6 – 5 Sharawsambuu GanErdene

Izotov Evgenii 6 – 1 Belov Maxim

Pimenov Aleksandr 6 – 4 Mandakh Erdene

Oreshkin Aleksandr 6 – 1 Plauski Oleg

Akutov Aleksandr 6 – 1 Tsog-Erdene Mijirchoiyen

Khundaganai Odkhuu 6 – 0 Shevel Aleksander

Ponomarenko Andrey 6 – 3 Novikov denis

Koltsov Boris 6 – 1 Frolov Nikolay

 

33-64

Koltsov Boris 6 – 0 Bulekov Aleksey

Frolov Nikolay 6 – 0 Balashov Ilya

Novikov denis 6 – 2 Rudakov Vyacheslav

Ponomarenko Andrey 6 – 3 Ayupov Roman

Shevel Aleksander 6 – 2 Matsevko Maksim

Khundaganai Odkhuu 6 – 5 Grechishkin Anton

Tsog-Erdene Mijirchoiyen 6 – 5 Vankevich Artiom

Akutov Aleksandr 6 – 0 Kiselev-Bozhenko Dmitry

Oreshkin Aleksandr 6 – 0 Korsunov Roman

Plauski Oleg 6 – 3 Maksimov Evgenii

Mandakh Erdene 6 – 1 Shashero Anton

Pimenov Aleksandr 6 – 0 Deneesov Pavel

Belov Maxim 6 – 1 Tarasenka Andrey

Izotov Evgenii 6 – 0 Romashko Vitalii

Abdullaev Eldar 6 – 1 Novikov Pavel

Sharawsambuu GanErdene 6 – 1 Lobyrev Alexander

Kolesov Anton 6 – 1 Vasuyra Andrey

Nazarov Alexander 6 – 4 Martovitskiy Valerii

Pontus Andrey 6 – 4 Gordeev Vasily

Omelchenko Vladislav 6 – 1 Redziuk Tetiana

Tsvetkov Kirill 6 – 0 Merenkov Viktor

Kadegrov Viktor 6 – 0 Aldoshin Maxim

Sainbayar Khayahkbyryaa 6 – 1 Sharbak Eduard

Kadochnikov Aleksei 6 – 0 Okhotnikov Anton

Shvetsov Pavel 6 – 2 Smirnov Sergei

Bekh Dmitry 6 – 1 Morozov Serhii

Gorbunov Dmitriy 6 – 1 Frolov Mikhail

Obukhov Roman 6 – 1 Mamyka Oleksandr

Tsarolunga Dmytro 6 – 5 Korneev Sergey

Shepkin Dmitry 6 – 3 Grigorenko Denis

Kolosov Grigory 6 – 2 Kolesova Irina

 

 

Championship's Qualification 2016, 22 October 2016 , 2nd tournament

5-8

Obukhov Roman 6 – 1 Belov Maxim

Grechishkin Anton 6 – 2 Ponomarenko Andrey

Pontus Andrey 6 – 2 Smirnov Sergei

Khundaganai Odkhuu 6 – 1 Shvetsov Pavel

9-16

 Khundaganai Odkhuu 6 – 1 Sainbayar Khayahkbyryaa

Shvetsov Pavel 6 – 4 Gorbunov Dmitriy

Smirnov Sergei 6 – 5 Kadegrov Viktor

Pontus Andrey 6 – 0 Grigorenko Denis

Ponomarenko Andrey 6 – 4 Izotov Evgenii

Grechishkin Anton 6 – 2 Pimenov Aleksandr

Belov Maxim 6 – 5 Sharawsambuu GanErdene

Obukhov Roman 6 – 2 Vasuyra Andrey

17-32

Belov Maxim 6 – 2 Bekh Dmitry

Sharawsambuu GanErdene 6 – 1 Plauski Oleg

Vasuyra Andrey 6 – 3 Lobyrev Alexander

Obukhov Roman 6 – 1 Shepkin Dmitry

Izotov Evgenii 6 – 4 Ivanov Evgenii

Ponomarenko Andrey 6 – 1 Tsarolunga Dmytro

Pimenov Aleksandr 6 – 5 Grishin Viktor

Grechishkin Anton 6 – 3 Mandakh Erdene

Kadegrov Viktor 6 – 5 Bulekov Aleksey

Smirnov Sergei 6 – 0 Redziuk Tetiana

Grigorenko Denis 6 – 5 Akutov Aleksandr 

Pontus Andrey 6 – 1 Tsog-Erdene Mijirchoiyen

Sainbayar Khayahkbyryaa 6 – 2 Omelchenko Vladislav

Khundaganai Odkhuu 6 – 1 Gordeev Vasily

Shvetsov Pavel 6 – 1 Kireev Vladimir

Gorbunov Dmitriy 6 – 2 Vankevich Artiom

 

33-64

Khundaganai Odkhuu 6 – 2 Novikov Denis

Kireev Vladimir 6 – 3 Morozov Serhii

Shvetsov Pavel 6 – 1 Aldoshin Maxim

Gorbunov Dmitriy 6 – 2 Shcharbak Eduard

Vankevich Artiom 6 – 3 Ayupov Roman

Smirnov Sergei 6 – 3 Kolosov Grigory

 

Akutov Aleksandr  6 – 3 Lkhagvadoj

Grigorenko Denis 6 – 1 Kiselev-Bozhenko Dmitry

Pontus Andrey 6 – 2 Shevel Aleksander

Tsog-Erdene Mijirchoiyen 6 – 0 Maksimov Evgenii

Ponomarenko Andrey 6 – 4 Shashero Anton

Grishin Viktor 6 – 1 Mokrousov Mikhail

Pimenov Aleksandr 6 – 1 Dzasokhov Igor

Grechishkin Anton 6 – 0 Tarasenka Andrey

Mandakh Erdene 6 – 5 Abdullaev Eldar

Sharawsambuu GanErdene 6 – 4 Okhotnikov Anton

Lobyrev Alexander 6 – 4 Nazarov Alexander

Vasuyra Andrey 6 – 4 Petruhin Aleksander

Obukhov Roman 6 – 4 Novikov Pavel

Shepkin Dmitry 6 – 5 Mamyka Oleksandr

 

Please reload

© 2014 Euroasian Darts Corporation.              +357 99 95 57 74        EADCdarts@gmail.com      +7965 416 77 74

МЫ В СОЦСЕТЯХ:

  • dartsforumicon.jpg
  • Facebook Clean
  • Odnoklassniki Social Icon
  • Vkontakte Social Icon